а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архиепископија

мн. архиепископии
Вид збор: Именка, женски род
Црковна област под управа на архиепископ.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Охридската архиепископија е првата словенска православна црква која дејствувала на голем дел од Балканскиот Полуостров.
Изведенки
архиепископски прид.
архиепископскиот
Пример: архиепископски соборен храм
FlexiMac
 менување на македонски глаголи