а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архив

мн. архиви
Вид збор: Именка, машки род
Установа каде што се примаат, се проучуваат и се чуваат стари документи.
Англиски: archive
Примери:
Архив на Македонија.
Државен архив.
Градски архив.
Изведенки
архивски прид.
архивскиот
Пример: Архивски материјали. Архивски документи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи