а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архивист

мн. архивисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за проучување архивски материјал, тој што се потпира на архивски истражувања во својата работа.
Примери:
На 1 април 1951 година е формиран Архивот на Македонија - Ден на архивистите на Македонија.
Изведенки
архивистка ж.
мн. архивистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи