а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архивира

архивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Подреди, подредува, складира и чува документи, списи, акти и слични пишани материјали во определена установа за натамошно проучување и потврдување.
Англиски: archive
Употреба: Административен термин
Примери:
Цела недела службата ги архивираше документите.
Тие ги архивираат пристигнатите писма.
Изведенки
архивирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи