а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архивиран

архивирани
Вид збор: Придавка
Што е ставен во архива; складиран.
Англиски: archived
Употреба: Административен термин
Примери:
архивирани вести
архивирана дискусија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи