а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архива

мн. архиви
Вид збор: Именка, женски род
1. Одделение, служба во претпријатие или установа што работи со документи, акти, списи и сл.
Англиски: archive Албански: arkivë
2. Собрани документи подредени по определен ред за определена установа или личност.
Англиски: archive Албански: arkivë
Примери:
Цела недела бараше во семејната архива, но ништо не најде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи