а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архивар

мн. архивари
Вид збор: Именка, машки род
Службеник во архив.
Англиски: registrar
Употреба: Административен термин
Примери:
Архиварите ја средуваа документацијата за Институтот.
Тој е архивар во нашата општина.
Изведенки
1. архиварка ж.
мн. архиварки
Пример: Жена му е архиварка во МАНУ.
2. архиварски прид.
архиварскиот
Пример: Архиварска дејност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи