а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архетип

мн. архетипови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18249
Образец, модел, прв примерок.
Англиски: prototype
Примери:
Тој претставуваше архетип за потомците.
Изведенки
архетипски прид.
архетипскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК