а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

археологија

(едн.) археологијата
Вид збор: Именка, женски род
Историска наука што се занимава со ископување и проучување на материјалните остатоци од старите култури и цивилизации.
Англиски: archeology
Примери:
Археологијата во Македонија започнува со самото уредување на Македонија како државна единица, односно некаде околу 1940-тите години.
Изведенки
археолошки прид.
археолошкиот
Пример: археолошки локалитет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи