а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архангел

мн. архангели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18406
Според христијанското верување, ангел од повисок ред.
Англиски: archangel
Употреба: Религија
Примери:
архангел Михаил
Изведенки
архангелски прид.
архангелскиот
Пример: архангелски глас