а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архаичен

архаичниот
Вид збор: Придавка
Стар, древен, карактеристичен за минат историски период.
Англиски: archaic
Примери:
Овде среќаваме многу архаични форми.
Неговата смисла и логика се длабоко архаични.
Изведенки
архаичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи