а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архаизира

архаизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава поархаичен облик; направи, прави нешто да изгледа постаро.
Примери:
Некои автори го архаизираат јазикот за да постигнат специфичен стилски ефект.
Тој го архаизира целиот процес на производство, означувајќи го како рачна изработка на предмети.
Изведенки
архаизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи