а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архаизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Стремеж да се употребуваат постари форми.
Примери:
Оваа постапка претставува стремеж за архаизација на писмената реч.
Тој во практиката се стреми кон архаизација на формите во сопствената поезија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК