а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

архаизам

мн. архаизми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21942
1. Застарен збор во ретка употреба.
Англиски: archaism Албански: arkaizëm
Употреба: Лингвистика
Примери:
Преданијата се карактеризираат со постоење на многубројни архаизми.
2. Остатоци од културата на минатите историски периоди.
Англиски: archaism Албански: arkaizëm
Примери:
Под знакот на архаизам и конзерватизам треба да бидат осудени и белетристичките пројави што имаат суверено место во просторот на сегашноста.