а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артритис

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40157
Воспаление на зглобовите.
Англиски: arthritis
Употреба: Медицина
Примери:
Хроничен артритис.
Изведенки
артритичен прид.