а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артичока

мн. артичоки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 45020
Со трнот сродна билка со големи цветови чија чашка се јаде.
Латински: Cynara cardunculus Англиски: artichoke Албански: angjinarë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
Чашката на магарешкиот трн порано се јадела како артичока.
артичоки во сос