а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артист

мн. артисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7115
уметник, актер
Англиски: artist
Примери:
Артистот излезе на сцената.
Изведенки
1. артистка ж.
мн. артистки
2. артистички прид.
артистичкиот
Пример: артистички танц