а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артистика

(едн.) артистиката
Вид збор: Именка, женски род
1. циркуска уметност
Англиски: artistry Албански: punë artistike
Употреба: Сцена
2. извонредна телесна умешност
Англиски: artistry Албански: artistikë
Примери:
артистика на фудбалерот
3. висок степен на физичка самоконтрола
Англиски: artistry Албански: artistikë
Примери:
со зачудувачка артистика