а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артилерија

мн. артилерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9042
Род во војската вооружен со тешко огнострелно оружје, со топови и сл.
Англиски: artillery
Употреба: Воен термин
Примери:
тешка артилерија
Изведенки
артилериски прид.
артилерискиот
Пример: артилериски проектил