а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артикулација

мн. артикулации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13712
1. Положба и функција на говорните органи при образувањето и изговорот на гласовите.
Англиски: articulation Албански: artikulim
Примери:
Артикулацијата на одделни гласови е зависна од физиологијата на говорните органи.
Гласови со вокална артикулација.
2. Изговор, јасност во изговарањето на гласовите и на зборовите.
Англиски: pronunciation Албански: shqiptim
Примери:
Добрата артикулација и акцентуација на актерите во претставата само ја збогати општата слика за неа.
3. Оформеност, оформување на нешто.
Англиски: spelling Албански: drejtshkrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
За илустрација претставуваме неколку варијанти на артикулација на блок-час.
Изведенки
1. артикулационен прид.
артикулациониот
2. артикулациски прид.
артикулацискиот