а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артикл

мн. артикли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14685
Производ, трговски предмет, стока.
Англиски: article Албански: artikull
Употреба: Економија
Примери:
Продавницата беше снабдена со разновидни артикли.
Артиклот беше веднаш распродаден.