а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артефакт

мн. артефакти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11316
Предмет обликуван од човечка рака.
Англиски: artefact Албански: artifakt
Примери:
Археолошки артефакти.