а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артески

артеските
Вид збор: Придавка
Подземен, под притисок.
Англиски: artesian
Употреба: Геологија
Примери:
Артески бунар.
Артеските подземни води ги има во сите наши котлини.