а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артерија

мн. артерии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11113
1. Крвен сад што ја пренесува крвта од срцето кон другите органи на телото.
Англиски: artery Албански: arterie
Употреба: Анатомија
2. Главен пат, главна улица.
Англиски: artery Албански: arterie, rrugë
Употреба: Преносно значење , Транспорт
Примери:
Таа улица претставува артерија на градот.
Изведенки
артериски прид.
артерискиот