а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

артериосклероза

артериосклерозата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47127
Деформирање на артериите како последица на талози.
Англиски: arteriosclerosis
Употреба: Медицина
Примери:
Босилокот го намалува таложењето на артериите и делува против артериосклероза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК