а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арслан

мн. арслани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8746
1. лав
Англиски: lion Турски: arslan Албански: luan
Употреба: Архаизам
2. силен, храбар, бестрашен човек
Англиски: hero Албански: hero
Употреба: Архаизам , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Имаше два сина, два арслана.
Изведенки
1. арсланица ж.
мн. арсланици
2. арсланка ж.
мн. арсланки
3. арслански прид.
арсланскиот