а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арсенал

мн. арсенали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20498
1. Место за изработка и за чување оружје.
Англиски: arsenal Албански: arsenal
Употреба: Воен термин
2. Големо количество на нешто.
Англиски: arsenal Албански: arsenal, sasi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми упати цел арсенал тешки навреди.
Изведенки
арсеналски прид.
арсеналскиот