а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арпаџик

мн. арпаџици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48237
Кокар, ситен кромид за расад, лут кромид со тригодишен циклус на развиток.
Турски: arpacık
Употреба: Земјоделство
Примери:
Веднаш по садењето на арпаџикот од дното се појавува сноп коренчиња, кој подоцна се зголемува во должина.