а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аронија

мн. аронии
Вид збор: Именка, женски род
Листопаден џбун со сини јадливи плодови.
Латински: Aronia prunifolia Англиски: aronia
Употреба: Ботаника
Примери:
Аронијата може да стане македонски бренд како храна и лек.
Дива малина, рибизла, шумска јагода, аронија, дива капина, поленов прав од бор, кантарион ползавец и мајчина душичка можат да се најдат во еден од најголемите еколошки резервати во Југоисточна Европа.