а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арома

мн. ароми
Вид збор: Именка, женски род
Пријатен мирис.
Англиски: aroma Албански: aromë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Липата и без лимон има пријатна арома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи