а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аро

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19317
1. Стар човек, најчесто во изразот
Англиски: old man Албански: vjetërsi
Употреба: Архаизам , Пејоратив
Примери:
старо-аро
2. зло, лошо
Англиски: evil Албански: keqardhje
Употреба: Архаизам , Пејоратив
Примери:
Аро ќе те најде.
Изведенки
арост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи