а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армија

мн. армии
Вид збор: Именка, женски род
1. Целокупна воена сила на една држава.
Англиски: army Албански: ushtri
Употреба: Воен термин
Примери:
Армијата на Република Македонија
2. Воена единица составена од различни родови (корпуси, дивизии, бригади).
Англиски: army Албански: ushtri
Употреба: Воен термин
Примери:
Првата и втората армија беа распоредени на позициите.
3. Множество од нешто.
Англиски: army Албански: ushtri
Употреба: Преносно значење
Примери:
армија невработени
армија од мравки
Изведенки
армиски прид.
армискиот
Пример: армиска единица, армиски сили
FlexiMac
 менување на македонски глаголи