а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армира

армираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави метална конструкција на градежен објект, постави, поставува арматура.
Англиски: reinforce
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Секоја рамка ја армираа со повеќе редови поцинкуван тел.
Тие ги армираа и страничните ѕидови за да ја зацврстат градбата.
Изведенки
армирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи