а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армирач

мн. армирачи
Вид збор: Именка, машки род
Градежен работник што се занимава со армирање, што армира.
Примери:
Армирачите дојдоа до местото каде што требаше да се гради мостот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи