а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арматура

мн. арматури
Вид збор: Именка, женски род
Метални делови во градежништвото кои претставуваат конструкција што ја држи градбата.
Англиски: armature
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Проверката покажа дека арматурата била слаба и затоа се урнале двата столба.
Арматурата на мостот попушти бидејќи беше од неквалитетно железо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи