а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армасник

мн. армасници
Вид збор: Именка, машки род
свршеник
Англиски: fiancé Турски: aramak
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
По една година тој и стана армасник.
Тие беа армасници неколку години.
Изведенки
1. армасница ж.
мн. армасници
Свршеница.
Пример: Неговата армасница стоеше до вратата со наведната глава.
2. армасничка ж.
мн. армаснички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи