а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армасар

мн. армасари
Вид збор: Именка, машки род
Стројник, посредувач за да дојде до свршувачка.
Турски: aracı
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Бојан беше единствениот армасар во селото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи