а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

армасарка

мн. армасарки
Вид збор: Именка, женски род
Стројничка, посредничка за да дојде до свршувачка.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Најдобрите другарки ѝ беа армасарки.
Армасарката појде уште рано утрото во нивната куќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи