а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аркада

мн. аркади
Вид збор: Именка, женски род
1. Отворен трем со столбови под низа од арки, лакови.
Англиски: arcade Албански: arkadë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
На аркадите и на покривите има модерни варијанти на арабеска.
2. Дел од челната коска над окото.
Англиски: arcade Албански: arkadë
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи