а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аритмија

мн. аритмии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52288
1. Неправилен, нерамномерен ритам.
Албански: parregullt
2. Неправилност во отчукувањето на срцето.
Англиски: arrhythmia Албански: parregull
Употреба: Медицина