а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аристократ

мн. аристократи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26307
Човек од благородничко потекло или произведен во благородник.
Англиски: aristocrat Албански: aristokrat
Употреба: Општество
Примери:
По дух е аристократ, а по тело плебеец.
Изведенки
аристократка ж.
мн. аристократки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК