а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аристократија

мн. аристократии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12104
1. Политичко уредување во кое владеат аристократи, благородници; благородништво, висока класа.
Англиски: aristocracy Албански: aristokraci
Употреба: Општество
Примери:
Револуцијата ја искоренува аристократијата во благородникот.
2. Привилегиран слој на луѓе.
Англиски: aristocracy Албански: aristokraci
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие се аристократија и според парите и според однесувањето.