а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ареса

аресаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почувствува симпатија кон некого, кон нешто.
Англиски: like Албански: pëlqej Бугарски: харесва
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Томе го ареса момичето, го ареса и си го зеде.
Донка ја ареса постапката на сватовите.
2. (се ареса) Ми (ти, му...) се допадне, ми (ти, му...) се свиде.
Англиски: like Албански: pëlqej
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ќерка ти ми се ареса, а син ти не.
Изведенки
аресува несв.
(се) аресуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК