а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

арена

мн. арени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6036
1. Ограден простор на кој во античко време се изведувале разни игри или борби.
Англиски: arena Албански: arenë
Употреба: Историја
Примери:
Гладијаторот страдаше во арената.
2. Бојно поле; поле за натпревар.
Англиски: arena Албански: arenë
Употреба: Преносно значење
Примери:
На политичката арена имаше големи противници.