а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ареал

мн. ареали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55094
1. Област, подрачје на распространетост на некој вид, род, растенија, животни.
Англиски: area Германски: Areal Албански: lami
Примери:
Во тој ареал одредени растителни видови не успеваат.
2. Површина, област на распространетост на некоја појава.
Англиски: area Албански: zonë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јазичен ареал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК