а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ардал

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Растение со ситни жолти цветови од чие семе се прави зачин.
Латински: Sinapis arvensis Англиски: mustard Турски: hardal Албански: ardal, mustardë
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор