а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргументира

аргументираат; аргументирајќи; аргументирал; аргументиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 20572
Изнесе, изнесува аргументи.
Англиски: argue
Примери:
Таа ја аргументира секоја негова постапка.
Мисирков аргументираше со логиката на научник.
Изведенки
аргументирање ср.
глаг. им.