а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргументација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11191
Целокупност на документи со кои се докажува нешто.
Англиски: argumentation
Примери:
Целата аргументација беше сместена во досието на осудениот.
Лажната аргументација беше приложена до надлежниот судија.
Научна аргументација.
Изведенки
аргументациски прид.
аргументацискиот