а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргонаут

мн. аргонаути
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40668
Јунак што се возел на бродот Арго во потрага по златното руно.
Англиски: argonaut
Употреба: Митологија
Примери:
Струшките вечери на поезијата се светската убавица, онаа по чии траги тргаат сите храбри, воедно и разумни аргонаути.