а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аргач

мн. аргачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28585
Простор пред трло ограден со прачки каде што се чува ситен добиток, обично овци.
Турски: argaç
Примери:
Овците останаа сами во аргачот, пред колибата.